نزار زکا: موسوی‌مجد دوست و هم‌بندی‌ من، بی‌گناه است

انتشار در ایران‌وایر

سید «محمود موسوی‌مجد»، فرزند سید کاظم، تا همین چند وقت پیش چهره‌‌ای شناخته‌شده نبود. در چند روز گذشته اما قوه قضاییه ایران عکس‌ او را منتشر کرد و مدعی شده که در همکاری با دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسراییل از نیروی قدس و «قاسم سلیمانی» جاسوسی کرده است. حکومت ایران حالا از قصد اعدام موسوی‌مجد صحبت می‌کند.

اما «نزار زکا»، موسوی‌مجد را از مدت‌ها پیش می‌شناسد. این کارشناس لبنانی که قریب چهار سال از عمر خود را در زندان‌های ایران سپری کرد و سال پیش آزاد شد، می‌گوید موسوی‌مجد دانشجویی بی‌گناه است.

آقای زکا در گفتگویی تلفنی با ایران‌وایر گفت: «محمود از دوستان خوب من است. با او در سالن ۱۲ بند هفت زندان اوین که مخصوص زندانیان سیاسی بود آشنا شدم. جوان بود و عربی را به گویش لبنانی، خوب صحبت می‌کرد و همین بود که باهم صحبت کردیم و داستانش را برایم تعریف کرد.»

به گفته زکا، موسوی‌مجد دانشجوی یکی از دانشگاه‌های کوچک بین‌المللی در بیروت بوده که روزی توسط نیروهای نزدیک به ایران ربوده و به تهران برده می‌شود.

زکا می‌گوید: «او را در لبنان، احتمالا توسط حزب‌الله، ربودند و دولت لبنان حاضر به هیچ اقدامی نیست.»‌

این چهره لبنانی تعریف می‌کند که موسوی‌مجد در آپارتمانی در مقابل سینما گالاکسی بیروت زندگی می‌کرده. یک روز با ماشینی او را از مقابل منزلش می‌ربایند. زکا می‌گوید: «برایم تعریف کرد اول که او را برای بازجویی بردند، به او گفته بودند اگر حرف‌های آن‌ها را تکرار نکند، شکنجه‌ات می‌کنیم. بعد هم او را سوار هواپیما کردند و بردند ایران. در آنجا هم اول در بندهای تحت نظر سپاه بود و سپس او را به اوین آوردند.»

زکا می‌گوید آقای موسوی‌مجد به این خاطر مورد هدف قرار گرفته که در فیس‌بوک‌ پست‌هایی در انتقاد از حکومت ایران و حزب‌الله لبنان منتشر می‌کرده است. او می‌پرسد اگر این آدم جاسوس و چهره امنیتی بود چطور در اوین در کنار سایر زندانیان سیاسی نگاه داشته شده؟‌ زکا می‌گوید او و آقای موسوی‌مجد در کنار سایر چهره‌های سرشناس غیرایرانی همچون «ژیائو وانگ»، دانشجوی آمریکایی چینی‌تبار و یا دو تابعیتی مثل «کامران قادری»، تاجر ایرانی- اتریشی بوده است.

رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران در روزهای گذشته اخبار ضدونقیضی در مورد موسوی‌مجد منتشر کرده‌اند و طبق معمول شواهدی در پشتیبانی از ادعای جاسوس بودن او منتشر نشده است. ابتدا «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری موسوی‌مجد را جاسوس موساد معرفی کرد و گفت که او با ا اتهام ارایه اطلاعات مربوط به محل استقرار و تردد «قاسم سلیمانی»، محاکمه و به اعدام محکوم شده است اما مرکز رسانه قوه قضاییه ساعتی پس از پایان کنفرانس خبری سخنگوی این قوه با انتشار اطلاعیه‌ای، هرگونه ارتباط موسوی‌مجد با کشته شدن سلیمانی را تکذیب کرده است. خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضاییه، نیز با رد برخی شایعات گفت او «هیچ ارتباطی با اماکن مقدسه نداشته است.» این در حالی است که روزنامه «الاخبار» بیروت که نزدیک به حزب‌الله است ادعاهای سخنگوی قوه قضاییه در مورد همکاری موسوی‌مجد با آمریکا و اسراییل را تکرار کرد و گفت او محل زندگی سلیمانی و نحوه حرکاتش را گزارش کرده است.

مقامات ایرانی اما تاکید کرده‌اند که دستگیری موسوی‌مجد از مدت‌ها پیش صورت گرفته و ارتباط مستقیمی با ترور سلیمانی نداشته است. «آرتی عربی» به نقل از مقامات ایران گفت کار موسوی ربطی به ترور سلیمانی نداشته: «کار او ارائه اطلاعات در مورد نیروهای مستشاری ما در سوریه به دشمن بود.»

بیعملی لبنان

نزار زکا می‌گوید برای عمل به وعده موسوی‌مجد در چند وقت اخیر هر کجا توانسته از او صحبت کرده است.

او می‌گوید: «در همان اولین روزی که آزاد شدم و به لبنان بازگشتم، در همان دیدار اول با نخست‌وزیر لبنان، «سعد حریری»، ماجرا را گفتم؛ اما دولت لبنان هیچ کاری در این زمینه نکرد.»

به گفته آقای زکا، پدر موسوی‌مجد هم برای پیگیری ماجرا به سفارت ایران در لبنان مراجعه کرده. سفارت مدت‌ها مدعی بوده که موسوی‌مجد عازم ماموریتی برای ایران شده و بازخواهد گذاشت.

زکا می‌افزاید: «خود او مطمئن بود که کاری به او ندارند و آزاد می‌شود؛ اما چند ماه پس از آزادی‌ام، در حوالی سپتامبر سال گذشته، با من تماس گرفت و گفت به او حکم اعدام داده‌اند.»

این شهروند لبنان گفت: «من احساس مسئولیت می‌کنم چون او را در لبنان ربودند و دولت لبنان هیچ کاری برایش نکرد. موسوی‌مجد به‌طور رسمی و با عبور قانونی از مرز در خاک لبنان بود که ربوده شد. من به رییس ضد اطلاعات وزارت کشور لبنان هم در این مورد گفتم. این نهاد اطلاعاتی عالی‌رتبه‌ای است که در موارد مهمی مثل قتل رفیق حریری، نخست‌وزیر سابق کشور، تحقیق کرده. بااین‌حال در این زمینه هیچ کاری نکردند.»

او به تلخی می‌گوید: «متاسفانه معلوم است که دستگاه‌های دولت در کنترل حزب‌الله هستند.»

زکا در پایان با تاکید بر بی‌گناهی دوستش می‌گوید: «محمود جوان نیک، خوش‌مشرب و باهوشی است. مثل جوان‌های معمول لبنانی می‌ماند چون زبانمان را خوب یاد گرفته. خیلی هم بامزه است و در لبنان در شبکه آدم‌هایی با ذهن باز و روشن بوده است. کلی از بارها و نایت‌کلاب‌های لبنان خاطره داشت. این‌ها که می‌گویند با حزب‌الله همکاری داشته و بخشی از فلان نیروی ایرانی بوده حقیقت ندارد. اصلا اهل این کار نبود. او بی‌گناه است.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *